Prvi razlog je nedovoljan broj obroka kojima bi obezbedili sve nutrijente neophodne za optimalno funkcionisanje organizma tokom dana. Kao posledicu osetićete pad energije i koncentracije, a onda sledi ona čuvena floskula, pao mi je šećer moram nešto slatko da pojedem. Ovu situaciju prevaziđite konkretnim obrokom ili užinom koja će biti nutritivno bogata, a ne samo izvor praznih kalorija, što će se desiti ukoliko industrijski slatkisi budu vaš izbor.
Drugi razlog je dehidriranost. Kod normalno uhranjenih osoba 50-60% njihovog organizma čini voda (u zavisnosti od pola i procenta masti), i ovo treba shvatiti kao važnu odrednicu za brigu o adekvatnom unosu tečnosti tokom dana. Koliko god da posvećujemo pažnju unosu hrane, jednako je presudno da se sa istom strašću posvetimo i adekvatnoj hidrataciji organizma. Samo tako možemo stvoriti snažan temelj za očuvanje zdravlja i vitalnosti. Voda učestvuje u svim biohemijskim procesima u našem organizmu. Usled dehidriranosti se javlja umor, drhtavica, oscilacije krvnog pritiska i glavobolja i svi ti simptomi su u direktnoj vezi sa hipoglikemijom što u praksi znači (za one koji jedu previše slatkiša) ponovno uzimanje prostih šećera.
Kada poželite nešto slatko UVEK PRVO POPIJTE ČAŠU VODE ili blagu limunadu. Moj savet je da limunada bude sa malo cimeta.
Treći razlog za preteranu konzumaciju slatkiša i konditorskih proizvoda jeste njihova dostupnost. Ne zahteva angažovanje i pripremu, dovoljno je samo da otvorite kesicu i sve je spremno.
Ne idite u kupovinu gladni, tada postajete impulsivan potrošač i kupujete daleko više nezdravih namirnica. Napravite spisak i pridržavajte ga se. Ne pravite zalihe, zaboravite na "tajni" štek koji vam je uvek dostupan!
Ja sam uvek za neku domaću poslasticu (sitan kolač sa crnom čokoladom, pitu od integralnih kora, palačinku od integralnog brašna sa domaćom nutelom ili voćem). Ako nemate vremena zdrav obrok neka bude voće uz šaku orašastih plodova i/ili 2-3 kocke crne čokolade.
U prethodnim godinama nema dijete iz časopisa i drugih medija sa kojom se niste susreli kako bi smršali: UN dijeta, DASH, VMA, Keto dijeta, probali ste Hrono ishranu, primenjivali Autofagiju, Intermittentfasting i postigli minimalne ili čak odlične rezultate, ali posle nekog vremena osetili itekako jo-jo efekat ili se umorili od jednolične ishrane, zašto? Jer nije bilo individualnog pristupa, konkretnih jelovnika, javio se manjak ideja za pripremu obroka, nedostajali su vam saveti za specifične situacije na putovanjima, restoranima ili ste se jednostavno umorili od svega kada su rezultati krenuli da izostaju.
Zato je neophodno pronaći režim ishrane primenjiv na duže staze. I što je još važnije imati osobu od poverenja koja će razumeti sve vaše specifične potrebe i zahteve kada je izbor hrane u pitanju. Ali i druge specifične okolnosti: nivo vašeg stresa, manjak vremena, situacije u kojima se emocionalno prejedate i gubite kontrolu nad svojim obrocima.
Ja volim da kažem da dijeta nije sprint, već maratonska trka koja zapravo tek počinje kada postignete svoju željenu težinu. Ali je važno da ni tada vaš kontakt sa nutricionistom ne prestane, već da znate da su vrata savetovališta za ishranu uvek otvorena i da se uvek možete vratiti kod svoje osobe od poverenja i više puta pokušati sa promenama sve dok ishrana ne postane vaša rutina i briga o sopstvenom zdravlju vama najvažnija stvar u životu.
This site was created with the Nicepage